!!Vše o ABBA. Najdete tu vše od členů skupiny po podrobnosti o písních!! ABBA SMILE

Červen 2009

Album - Story Of A Heart

30. června 2009 v 18:10 | Kisby:-DABBA*Smile |  Novinky
Novinky

Vydání kompilačního alba Story Of A Heart od BAO se blíží.

V Anglii vydá kompilaci Polydor 6. července, ale CD bude možné si koupit už o dva dny dříve na koncertě BAO v londýnském parku Hampstead Heath. Můžeme se těšit na tyto skladby:
 1. Glasgow Boogie
 2. Trolska (Trolskan)
 3. Story Of A Heart
 4. Bed of Roses (En Dans På Rosor)
 5. You Are My Man (Du Är Min Man)
 6. Circus Finemang
 7. Fait Accompli
 8. Song From The Second Floor (Sång Från Andra Våningen)
 9. Birthday Waltz For Mona (Födelsedagsvals Till Mona)
 10. Our Last Dance (Vår Sista Dans)
 11. Jehu
 12. Tirolan Schottis (Schottis I Tyrolen)
 13. The Stars (För Dig)
 14. P.S.
Nejočekávanější skladbou je bezpochyby popová novinka Story Of A Heart z dílny Bennyho a Björna v podání Helen Sjöholm. Švédská verze písně, nazvaná Sommaren Du Fick, vyjde začátkem června ve Švédsku jako singl a bude i na švédské verzi alba jako bonus. Světová premiéra písně proběhne 25. května od 9:30 v show Kena Bruce na rádiu BBC - Radio 2. Program je možné si poslechnout i zpětně zde. Kompletní rádiovou verzi písně najdete např. THEABBAWonder. Vydání kompilačního alba Story Of A Heart od BAO se blíží.

Ahooojík!

30. června 2009 v 17:58 | Kisby:-DABBA*Smile |  Novinky
Ahooojík všichni!!

Zítra to budou 4 měsíce, co už tenhle blog vedu. 18.7 to budou přesně 4 měsíce, co jsem blog založil, co se tu dovýdáte více informací nejen o ABBA ale i o Agnetha, Anna-Frida, Bjornovi a Bennym. Též o jejich songech a jendou za čas jsou tu i novinky a různé akce. Dnes jsem se vám snažil vynahradit trochu bídný květen. Ale to jsem měl opravdu málo málo času. Ten červen jsem se opravdu snažil. Zde se zcela zadarmo dozvídáte věci z různých mediíí a časopisů, z archivů a z náhodně zastižených či nalezených odkazů. A chci za to jediné. Občas pár komentíků a trochu pochvali. Snad budu mít čas i o prázdninác a něco se bude dít, abych vám to sem napsal.

Pokud znáte někoho, komu se ABBA také líbí, rozhodně neváhejte a pozvěte ho sem. Určitě vám bude vděčný a já také. dělám to přeci kvůli vám a ne jen sobě.

Za chvíli se můžete těšit na další novinku...pozor je aktuální takže čtěte!
Další pokračování túrou po ABBA songech plánuju od čtvrtka nebo pátku (2 nebo 3 července.)

Tak zatím!

One of Us

30. června 2009 v 17:40 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
One of Us

One of Us (Jeden z nás) je poslední písnička skupiny ABBA, která dosáhla TOP10 a to přímo 1 místa. Poslední píseň, kterou titulně zpívá Agnetha, obletěla svět a dala poslední velký ohlas a zmínku o ABBA další písně už nebyli tak populární, i když dosahovali i TOP20, ale na TOP10 už nedosáhli. The Day Before Your Came už stačila dosáhnout jen TOP30. Což dávalo značně viditelně najevo jak popularita ABBA za poslední 2 roky klesla. One of Us vznikla na začátku roku 1982. Nápad na ní zde však byl už od úspěšné písně z roku 81 Lay All Your Love On Me. One of Us dosáhla jako jediná v roce 82 ze všech písniček ABBA 1 místa v hisparádách UK. Udržela se tam uctihodnou dobu tří týdnů, což byl od zimního útlumu úspěchů ABBA v 81 na brzké jaro 82 opět velký úspěch. Písnička se udržela v předních místech až do konce února. V té době začína série málo či skoro neúspěšných songů jako Soldires nebo Cassandra.

Poznámka z časopisu:
,,One of Us, by se dalo říci, že přímo vykreslovala příběh dvou rozvedených dvojcí. Jeden z nás to vzdal Jeden nás to nese. Tyto slova se překombinovaal na Jeden z nás pláče Jeden z nás leží...všichni čelové skupiny to popřeli stejně jako návaznost The Winner Takes It All, ale řada odborných i laických lidí stále tvrdí, že ABBA má spoustu písní inspirovaných svým vlastním osobním životem, či životem přátel." Uvedl v hudebním časopise redaktor a dodává ,,...Možná, že One of Us byla opět tak úspěšná, protože z ní vycházela upřímnost a nádech reality, což u nadcházejicích písní není moc znát. Ale i tak člověka dokáží okouzlit svou melodií..."

U mě osobně je One of Us jedná z mích nejoblíbenějších, můžu jí poslouchat stále dokola. Refrén je prostě nádherný! A naprosto souhlasím! Ten životabudič a nádech upřímnosti a reality, tam rozhodně je. Nádherný song!

Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)

30. června 2009 v 17:09 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)

Jedna z vrcholných písní konce 1979. Gimme, Gimme, Gimme (Dej mi, Dej mi, Dej mi muže po půlnoci) je opět jedna z TOP10ky, která dosáhla 4 místa v hisparádách v UK a to po dobu 4 týdnů. Dosáhla i 7 a 8 místa v USA a to se na 7 místě udržela 14 dní a na 8 uctihodných 38 dní.
I dnes je jednou z nejhranějších písní především na diskotékách. Často se mísí s moderním stylem.
Dnes jsou na urvie z písně skládané nové, jelikož je u mladých teenegrů tento song dosti známí a jak je vidět, impromizace a upravování původního tvaru nepřestává. tento tren zavedla už v první polovině 90 let Madona se svým singem Hugh Up.

ABBA v této době přechází ze svého stylu především do dikostylu. Jejich písně, které se dříve hráli především doma, na oslavách a zábavách či v rádií se teď začínají přesouvat do diskosálů. Je to poslední velký hit ABBA z 70 let a po podzimní a zimní odmlce přichází až na jaře 1980 další velký hit. V 80 letech už vznikají jen 4 písně s původním ABBovským stylem, avšak ne o nic horším.

Poznámka z časopisu:
Nemohl jsem přehlédnout tlustý a tučně popsaný odsatvec o dalším songu ABBA. Bylo zde co číst a tak jsem se rozhodl poznamenat to nejdůležitější ,,...Píseň Gimme, Gimme, Gimme ( A Man After Midnight) byla už na svojí dobu průlomová. Bjorn a Benny do ní zařadili větší impromizaci s novými druhy zvuků a použili i nejmodernější vylepšení. To všechno stejně i jako jedinečný zpěv Agnethy a Fridy dalo vzniknout opravdovému skvostu konce 70 let" Řekl k písni redaktor hudebního časopisu a pokračoval postupem ABBA ze 70 do 80 ,,...Též je zde vidět, jak ABBA přestupuje na náročnější a pokročilejší styl hudby, viditelný předešvím v posledních třích letech skupiny." Poznamenal redaktor a vlastně i zcela vysvětlil rychlí přechod stylu a obsahu písní skupiny a přispůsobení se větší konkurenci z Německa a USA.

Mě osobně se Gimme, Gimme, Gimme líbí. Neboduje sice tak jako třeba cassandra nebo Honey Honey, ale i tak si jí rád poslechnu. Je rychla i trochu ostrá, ale stále příjemně melodická s nádechem odvahy a ctižádosti.

Arrival

30. června 2009 v 16:41 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Arrival

Titulní píseň stejnojmeného alba z roku 1976. Jedná se spíše o song, tedy o melodii. Album jako takové dosáhlo nejvýše postavené laťky. Za 70 léta ho bylo od ABBA prodáno nejvíce se singli Dancing Queen, Money, Money, Money a Knowing me, Knowing you. Vedl si dokonce o málo více jako album ABBA s Mamma Mia a třeba Hey, Hey Helen nebo I do, I do, I do, I do, I do. I dnes jsou tyto alba s růzńými kompilačními CD (různé kombinace songů) jedny z nejprodávanějších od nich a vůbec skupin 70 let.

Podle informací z tisku z rozhovorů s členy ABBA, vznikl song Arrivalkdyž letěli do Japonska na vystoupení. Melodie by měla představoavt lehkost letu, vítr, oblaka, lehkou cestu za cílem. měla by příjemně uvolňovat a působit dojmem lehkosti.

Arrival je moc hezký song. Je opravdu nadnášejicí a uvolňujicí. Rozhodně bych ho doporučil po nervech z práce či po nějaké nevyřešené či nepříjemné události. 3 minuty nádherné melodie vám udělají příjemnou náladu a uvolní vás po zbytek dne. Krásně se při ní usíná.

Take a Chance On Me

30. června 2009 v 16:23 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Take a Chance On Me

Song vznikl za spolupráce Bjorna Bennyho a vůbec celé čtveřice. Texty si skaládali sami. Tedy Bjorn a Benny. Dámská část skupiny byla předešvím jako pěvecká strana. Tento song byl jednou z jejich mála písní na níž se od zákaldů podíleli všichni. I proto je možná tak úspěšná i dnes.
Song vznikl v roce 1977 a stal se hitém léta. Písnička si udržela 1 místo hisparády po dobu 2 týdnů (červenec/srpen) a další 2 týdny se držela na 2 místě (druhý a třetí týden srpna). I načasování vydání Songu bylo fascinujicí. na dovolených, doma, na dikotékách i na rodinných oslavách se poslouchala právě tato píseň. Podobně jako nadcházejicí měsíc The Name Of The Game.

Písnička je jendou z nejhranějších písní v rádií. Podobně jako Mamma Mia, Dancing Queen nebo Super Trouper. Stala se naprostým hitem první poloviny roku 77 a jendou z nejhranějších písní od roku 77 do začátku 80 let. Take a Chance On Me byla i jendou z nepopulárnějších písní za obnovy slávy ABBA tedy v roce 1992 až 1993.

Moje úplně nejoblíbenější písnička od ABBA a ještě na začátku loňského podzimu (IX.třída) i moje vůbec nejoblíbenější písnička vůbec. Už v pátek jsem ukončil Základní školu a i více jak po 8 měsících je u mě TOP1 z toho co ABBA kdy nazpívala. Je rychlá, melodická, veselá, romantická, chtivá a má krásný text. Je úplně první co jsem od ABBA slyšel a musel jí poslocuhat stále do kola. Také moje jediná písnička, co se mi líbí tak dlouho a znám jí tak dobře. Je THE BEST! :-D

Fernando

30. června 2009 v 16:00 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Fernando

Další jedna z nejúspěšnějších songů ABBA v 70 letech. Hned po Dancing Queen, Mamma Mia a SOS se může pyšně zařadit mezi vrchoné v té době. Tedy 74 až 76 letech. Jelikož ABBA zpívala v anglištině a své písně hojně překládala i do své rodné řeči Švédštiny, bylo se též důležité přispůsobit zemím, kde často koncertovala. Nejčastěji Německo a Španělsko (země nemluvící úředním jazykem AJ). I píseň Fernando vznikla též za účelem potěšit fans ze Španělska, od toho také španělské jméno Fernando. V písni je též zmíněno ,,...Oh my Friend...,, což na vazuje, jaký měla ABBA k španělským fans vzath. Přátelský. A jejic hvděčnost jim vraceli právě překladem svých písní. Fernando z roku 76 byla hitem především ve špěnělsku (hned po UK). Právě rok 1976 je pro ABBA zlatým rokem popularity, zvláště po loňské Mamma Mia.

Poznámka z časopisu:
Redaktor hudebního časopisu se snažil stručně vysvětlit obsah díla. Též naváazl na přátelské vztahy s lidmi ze Španělska. Z arcivních zápisů jsme se také mohli dozvědět, že Agnetha zde již zpívala za své sólové kariéry a stejně jako Anna-Frida sem i po ABBĚ jezdila koncertovat. V té době už však většina hitů 80 let pocházela z dílen Německých zpěváků (co se týče Evropy) jinak žebříčky hisparád zabírali především songy Ameriských skupin a zpěváků).
,,Fernando měl být hit k trempům, k táboření, k posezení. Šlo spíše o navázání k country hudbě. Fernando měl být zkrátka hit pod širák..." Usekl od tématu redaktor a schrnul do tří vět zápisky z fanklubů ABBA pocity fans.

Fernando je moc hezká písnička. Bohužel, teď už jí u ohňu neslíchávám. U nás...jako v ČR..spíše ty naše české tremské písničky. Fernando na mě působí přátelsky a melodicky. Je v ní patrný ještě zcela typický ABBOvský styl hudby. Tedy tiché texty a rychlé, hlasité a melodické refrény.

Dancing Queen

24. června 2009 v 21:56 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Dancing Queen

Často se říká, že naprostou jedničkou a hitem od ABBA je Mamma Mia. Není to však úplně pravda. Mamma Mia se udržela rekordní dobu na špičkách hisparád v UK, ale Dancing Queen toho dosáhla i v USA, což byl v té době pro skupiny z Evropy a ještě ze Skandinávie opravdový tvrdý oříšek. Členové ABBA se s ní údajně inspirovali na oslavě narozenin svých známích, kde hráli rychlou (dobrou) hudbu, ale nidko nechtěl tančit. Ale odhodala se právě oslavenkyně a hned padlo slovo Dancing Queen... samořejmě ve švédštině. A už za měsíc se začalo s nahráváním. Když tedy porovnáme úspěchy Mamma Mia a Dancing Queen, byla v 70 letech naprostou jedničkou právě Dancing Queen. A Mamma Mia je na ústihodném 2 místě (I když v Evropě bývá pro ABBU typická spíše již zmiňovaná píseň Mamma Mia.)
Mamma Mia hit roku 1975 a Dancing Queen 1976 jsou ale tak jako tak největšími hity ABBA a i dnes jsou ještě s Take Chance on Me, The Winner Taken It All a Super Truper nejhranějšími písničkami od nich.

Zajímavost. Dancing Queen, někteří překládají jako Taneční královna nebo Tančící královna. Ale podle oficiálního překladu je pravý význam v češtině Královna tance.

Poznámka z hudenbího časopisu:,, Mnoho lidí se divilo, když se přišlo z překladem Královna tance a mnoho lidí tento překlad ještě neadaptovalo. Proto i dnes stále převládá překlad Taneční královna, i když tento překald je oficální už od premiéry Mamma Mia! v Londýně... Kde bylo i ostatně Bjornem uznáno Queen of dance."

Mě osobně je to jedno. Je to úžastná písnička a překlad jejího názvu je podle mě zcela zbytečná. Hlavní je obsah a melodie! Jak už o svém vzniku, tak názvu je jasné její ureční - k tanci! ;-)
(Omluvte, že jsem toho neudělal více, ale neměl jsem zcela v pořádku počítač a navíc ta práce ve škole se mi zatáhla až domů! O prázdninách nemůžu nic slibovat. Ale budu se snažit! ;-)

Under Attack

3. června 2009 v 14:50 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Under Attack

Song vznikal na konci listopadu roku 82 vedle neúspěšné písně You Owe Me One . Zcela poslední písnička od ABBA s názvem Under Attack, slavila celekm ještě úspěch, ale bohužel z hlediska popularity se ABBA dostala na nejnižší místa. V Uk obhájila ještě TOP25 což stojí ještě za zmínku, ale jinak jí lze zařadit jen do TOP40. Po písničce Cassandra, která neslavila tolik úspěchů se ukázala malá jiskřička. Malá neděje, že ABBA bude pokračovat, ale další plánovaná deska už nevyšla a ABBA zmizela zcela z žebříčků songů. Její popularita byla zcela ,,Pod útokem" A sami autoři to zcela vystihli. Song není jednoduché najít kvůli problematice v roce 1982. Poslední plánované album se nedokončilo a na svět vyšlo 6 posledních nových ABBA songů. Ty byli po dvojcích vydávány a poprvé se pak objevili v The Singles-The First Ten Years. Under Attack jako zcelaposlední píseň skupiny ABBA slavila vedle The Day Before Your Came jako jediná trochu výraznejší úspěch. Krátce po premiéře songu a několika málo posledních společných vystoupení začíná ,,dočasná přestávka,,.Další vystoupení se konalo v roce 1986, bylo poslední věřejné, ale nemůžeme ABBĚ upřít, že se snažila. Hodně se lidem líbila, ale rostli další skupiny (hlavně z Německa a UK). A k tomu rodinné problémi...

Poznámka z časopisu:
,,ABBA už nedokázala udělat další krok vpřed. Udělala krok do 80 let, ale nedokázala se v nich udržet. Je to především kvůli rostoucí velké konkurenci z Německa." Poznamenal jeden z fanoušků, který celé konečné období ABBA sledoval. Jeho tématika pak na několik týdnu zaplnila přední strany jak hudebních časopisů tak i novin.
,,ABBA byla skvěla. Ale ne všichni jsou Madona nebo McCarney...Někdo dokáže dělat stále kroky kupředu. Rychle a plynule nebo i pomalé...Držet krok s hudbou, která vede čím dál odlišným tempem i směrem. Dokáží své fanoušky uchvátit texty i hudbou. ABBA to dokázala. Hudba byla melodická a dokázala člověka zaujmout, ale texty ztráceli na kráse. Ztrácela se z ní ta pohoda, ta pravdomlunost a energie, která dřív k ABBA všechny tak táhla." Dodal redaktor hudebního časopisu.

Já souhlasím. ABBA byla skvěla a nebýt těch rodinných problémů, určitě by pokračovala. Ale byli tu bývale rodinné svazky a také konkurence, která měla v tuto dobu velkou expanci právě z Německa. Ale stejně jsou jejich poslední písničky, též mezi mími nejoblíbenějšími! Under Attack i přes silnou kritiku na její neosobitý text považuji za jednu ze svých předních písní od ABBA a jako v jediné v ní vidím ještě trochu pop, kterému se ABBA v roce 82 celkem vyvrátila. Song je rychlý, melodický a hudba může zaujmout kde koho, pokud se pak nepustí do překladu, ale i tak s emu může text líbit aniž by byl ,,pod útokem" ;-)

Mamma Mia

1. června 2009 v 18:02 | Kisby:-DABBA*Smile |  ABBA-Songy
Mamma Mia

Song vznikl na konci roku 1974. Rekordy začal lámat na konci téhož roku a začátku roku 1975.
Staal se základem všech ABBA hitů a též typické ABBA choleografie, která působý promyšleně a potavě a přitom je zcela jednoduchá a prosta. Možná to z ní děla Nejslavnější píseň ABBA. Na špičkách žebříčků TOP10 se udržela rekordních 7 týdnů a dodnes se k ní lidé vracejí. Staal se nejpopulárnější písní 75 roku vedle druhého hitu SOS. První místo Mamma Mia obhájila i v Irsku, Německu, Španělsku a Austrálii. I do Japonska pronikla na 2. místo a po 5 týdnu obhájila TOP3. Další rok její slávu podpořilo i dobytí USA s Dancing Queen. Je jendou z dosud nejhranějších a nejposlouchanějších písniček 70 let. Velkého úspěchu doshla tež i píseň Dancing Queen, která byla i naprostou 1 v USA, což byl v té době docela velký oříšek. Ale nakonec se to povedlo. Mamma Mia je dnes symbolem mladých lidí, kteří hledají lásku či jí ještě nenašli. Song se stal profilem pro mnoho filmových a muzikálových děl novodobé doby. Mamma Mia se opět proslavila po úspěšné premiéře muzikálu Mamma Mia! v roce 1999 a po filmové verzy muzikálu z loňského roku.

Poznámka z časopisu:
,,Mamma Mia se stala naprostým hitem druhé poloviny 70 let. I přes všechny další ABBA hity si držela přední pozici nejpopulárnější ABBA písně. vyrovnat se jí dokázal jen song dancing Queen, Knowing me, Knowing You a Take A Chance On Me. Což byli průběžné hity následujicíh 5 let. Ip řesto je velmi obdivuhodné co Mamma Mia a vlastně tvořivost ABBA dokázala." Poznamenal redaktor k úspěchu Mamma Mia. ,,Láska k Mamma Mia, ale trvá i po té co se pravá laská obejví. jendá se spíš o útěchu srdce jak už z melodické hudby či velmi smyslnému a okozlujicímu textu." Potvrdil redaktor Muzikálního časopisu a zároveň dodal, že Mamma Mia stále žije ne jen svou na první pohled jednodchou hudbou, ale i smyslným textem a nadechem reality, jakou tato písnička skutku má. ,,Považuji to za bombu druhé poloviny 70 let. Je to fenomén co zní dodnes." Zdůrazňuje redaktor a vlatsně svými slovy navazuje i naslova Bennyho z premiéry filmového stvárnění Mamma Mia!

Já osobně naprosto souhlasím. Ale myslím, že si lidé tuto písničky pustí i jen pro zlepšení nálady či jen tak. Song se mi moc moc líbí a patří k mím nejoblíbenjěším. Hitem je jak u mě tak v 70 letech jistě zaslouženě. Song je krásný jak z hlediska melodiky hudby a propojení elektrické kytary a klavíru tak i romantickému, trochu dramatickému textu, kterými ABBA proslula.